28.1.2009.   

Faktoringom do lakšeg uvoza

Putem uvoznog faktoringa uvoznici mogu razviti svoje poslovanje jer se dugovanje ne bilježi u poslovnim knjigama uvoznika kao financijska obveza, već kao obveza prema dobavljaču, za razliku od bankovnih akreditiva ili jamstava. Na taj način tvrtke mogu uvesti više robe i eventualno više zaraditi.

Uvozni faktoring je najmanji član u hrvatskoj obitelji faktoringa i vjerojatno će proteći još pokoja financijska kriza dok se ne izmigolji iz sjene starije braće. Primjerice, najveća tvrtka koja pruža faktoring usluge u Hrvatskoj Erste Factoring i ne nudi tu uslugu navodno zbog manjka interesa klijenata i složenosti takve usluge. S druge strane, faktori koji su uvrstili uvozni faktoring u svoj portfelj ostvaruju minorni promet u tom segmentu faktoringa poput zagrebačkog Prvog faktora. Ta prva faktoring-kuća u nas je  lani okrenula 450 milijuna eura od čega na uvozni faktoring otpada svega 0,5 posto prometa.
Uvozni faktoring omogućuje tvrtkama da kupuju robu iz inozemstva bez bankovnih garancija, akreditiva ili avalnih mjenica. Tvrtka robu normalno naručuje s ugovorenom odgodom plaćanja, ali umjesto plaćanja u korist njezina dobavljača u inozemstvu, fakturu plaća na račun faktoring-kuće. U svakom slučaju, kaže Vesna Šojat, predsjednica Uprave Erste Factoringa, uvozni faktoring je proizvod namijenjen visoko bonitetnim domaćim klijentima koji redovito uvoze od inozemnog dobavljača uz uvjet odgode plaćanja s dospijećem minimalno 30 dana.

Dva su oblika uvoznog faktoringa. U prvom slučaju riječ je o dobavljačkom faktoringu, faktoring-kuća financira tvrtku koja uvozi robu iz inozemstva, na način da uplati sredstva inozemnoj tvrtki, a po dospijeću se naplati od kupca – tvrtke sa sjedištem u Hrvatskoj, dok je u drugom slučaju faktoring kuća u Hrvatskoj korespodent inozemnoj faktoring-kući i samo daje garanciju. Znači, u uvoznom faktoringu javljaju se četiri sudionika: klijent, faktoring-kuća, kupac (u inozemstvu) i korespodentna faktoring kuća u zemlji dužnika. Putem uvoznog faktoringa, smatraju financijaši, uvoznici mogu razviti svoje poslovanje jer se dugovanje ne bilježi u poslovnim knjigama uvoznika kao financijska obveza, već kao obvezu prema dobavljaču za razliku od bankovnih akreditiva ili jamstava koji smanjuju kreditnu sposobnost. Na taj način tvrtke mogu uvesti više robe i eventualno više zaraditi.

- Daljnja prednost uvoznog faktoringa u odnosu na bankovne akreditive leži u tome što je uvozni faktoring revolving posao, tj. poslovanje se obavlja unutar određenih limita koji se tijekom razdoblja korištenja ‘pune i prazne’. Suprotno uvoznom faktoringu, bankovni akreditiv jednokratni je posao što klijentu znatno otežava i usporava proceduru rada. Naime, jednom kad klijent iskoristi akreditiv kod svakog sljedećega mora proći bančinu provjeru boniteta što traje znatno dulje. Uz to, uvoznik pri korištenju uvoznog faktoringa ne snosi troškove poslovanja, već ih snosi izvoznik-prodavatelj dok pri korištenju bankarskih akreditiva i garancija troškove najčešće snosi uvoznik-kupac. Na taj način uvoznici mogu pobrati više marže ili pak prodati robu po konkurentnijim uvjetima nego tvrtke koje uvoze robu koristeći se uslugama bankarskih akreditiva ili garancija - tumači Tomaž Kačar, direktor Prvog faktora.

Za razliku od domaćeg faktoringa u kojem faktoring kuća ima izravan kontakt s klijentom i potpisan ugovor s pratećom dokumentacijom, kod uvoznog se faktoringa ne potpisuje ugovor već samo ‘Introductory letter’ odnosno generalna cesija što je podloga za obavljanje posla uvoznog faktoringa. U domaćem faktoringu klijent je u ulozi prodavatelja, jer u tom slučaju on faktoring kući prodaje svoja potraživanja, a u uvoznom je faktoringu u ulozi kupca, no u oba se slučaja provjerava klijentov bonitet.

Ključna razlika je i u ulozi faktoring-kuće. Kod domaćeg faktoringa ona je kreditor, a kod uvoznog isključivo garant. Zasad, uvozni faktoring najviše traže tvrtke koje su zaglibile s bankovnim garancijama i akreditivima, odnosno one kojima je bilanca preopterećena tim instrumentima osiguranja pa im je smanjena kreditna sposobnost. Upitno je koliko će se taj vid faktoringa razvijati u budućnosti jer faktoring kuće najavljuju da će više promovirati izvozni faktoring jer je traženiji, a i u skladu je s nacionalnim planom gospodarske politike.

Piše: Renato Đurđević
Izvor: liderpress.hr
 

www.pazin.info