Predstavljen 90 milijuna eura vrijedan projekt. U gradovima Hitna pomoć danas stiže u roku 17 minuta, dok im u manjim sredinama treba i više od sat vremena
PLITVIČKA JEZERA - Za oko pet godina Hrvatska bi trebala dobiti suvremeno organiziranu hitnu medicinsku pomoć, jednakomjerno brzu i dostupnu u cijeloj Hrvatskoj. Projekt unapređenja hitne pomoći i investicijskog planiranja u zdravstvu, vrijedan 90 milijuna eura, predstavljen je na skupu koji je počeo u četvrtak na Plitvičkim jezerima u organizaciji Ministarstva zdravstva is ocijalne skrbi i Svjetske banke koja je za taj projekt Hrvatskoj dala zajam od 18 milijuna eura.
Prema riječima Dražena Jurkovića, državnog tajnika za zdravstvo, u velikim urbanim sredinama, gdje postoje ustanove za hitnu medicinsku pomoć, na mjesto nesreće nakon poziva ekipe stižu za prosječno 17 minuta, a tamo gdje je hitna organizirana kao dežurstvo u domovima zdravlja, potrebno im je više od sat vremena. Ubuduće će sve županije imati po jedan zavod za hitnu medicinsku pomoć, a zbog manjka kadra uvodi se specijalizacija iz hitne medicine za liječnike i medicinske sestre i tehničare, te će ih biti u svim zavodima. Ujednačena će biti i medicinska oprema i vozila, a ujednačeni standardi biti će i na hitnim bolničkim prijemima. To znači i podjednake šanse za život, rekao je Jurković iako je najavio da će ukupno biti manje liječnika, ali će biti više medicinskih tehničara. Ne uvode se tzv. paramedici, ali će ekipa bez liječnika biti na mjestima gdje je u blizini bolnica s hitnim prijamom.
Voditelj Ureda Svjetske banke u Hrvatskoj Andras Horvai bitnim u tom, kako je rekao, dobro osmišljenom projektu, smatra skraćivanje vremena do dolaska pomoći čime se općenito povećava pristupačnost zdravstva.
Na pitanje novinara o financijskoj bilanci zdravstva za prošlu godinu Jurković je podsjetio da je početkom travnja prošle godine dospjeli dug bio 3,8 milijarde kuna s tendencijom rasta od po 200 milijuna kuna duga mjesečno od čega 110 milijuna samo u bolnicama. Na završnom računu za prošlu godinu, zahvaljujući poduzetim mjerama i reformi zdravstva, očekivani dospjeli dug trebao bi biti 3,2 milijardi kuna čime se po prvi puta dug smanjuje realno za oko 600 milijuna.
Piše: Biserka Lovrić
Izvor:
www.vjesnik.hr