Poduzetnici iz zemalja sudionika međunarodnog kongresa u Križevcima smatraju da je ekonomija zajedništva važan način prevladavanja krize.
U Križevcima se danas i sutra održava međunarodni kongres o takozvanoj ekonomiji zajedništva, u organizaciji vjerske zajednice Djelo Marijino-Pokret fokolara, na kojem je oko 160 sudionika iz 12 zemalja - Bugarske, Češke, Hrvatske, Italije, Mađarske, Makedonije, Poljske, Rumunjske, Rusije, Slovenije, Slovačke i Srbije.
Pomoć malim poduzetnicimaSveučilišni profesori, gospodarstvenici, poduzetnici, menadžeri i studenti ekonomije iz tih zemalja razmjenjuju iskustva o gospodarskom modelu koji se zasniva na duhovnosti, kulturi davanja, međusobnoj pomoći i suradnji, a po kojem se vlasnici dobrostojećih poduzeća odriču dijela profita kako bi pomogli novim malim poduzetnicima.
Model ekonomije zajedništva je prije 10 godina pokrenula u Brazilu nekadašnja utemeljiteljica Pokreta fokolara Chiara Lubich iz Rima , a od tada se proširio posebno u zemljama Jugoistočne Europe i državama u tranziciji.
Model ekonomije zajedništva mogao bi biti jedan od načina da svijet prevlada sadašnju krizu, zaključili su danas mali poduzetnici iz zemalja sudionika međunarodnog kongresa u Križevcima.
Skup završava sutra raspravom o temi ‘Izazovi i perspektive ekonomije zajedništva’, o čemu će izlagati prof. dr. Luigino Bruni, profesor političke ekonomije s Ekonomskog fakulteta u Milanu, ujedno i predsjednik Međunarodnog odbora ekonomije zajedništva.
Autor: Hina
Foto: Ilustracija
Izvor:
www.javno.com