Terme Tuhelj podižu Zagorje iz svojevrsnog turističkog mrtvila - lani je u njima ostvareno više od 60.000 noćenja, a kupalište je posjetilo 350.000 turista
Da je Hrvatska zemlja koja bi mogla dobro živjeti samo od svojih prirodnih ljepota i blagodati, uzrečica je koji mnogi ponavljaju, a u stvarnost pretvaraju vlasnici većine domaćih toplica. Hrvatska obiluje termalnim izvorima oko kojih su se još u davna vremena počela razvijati lječilišta i kupališta koja su danas pretvorena u suvremene toplice, koje neki još zovu wellness i SPA-centri, kojih ima od Međimurja preko zagorskih brega do slavonskih ravnica.
Jedne od najpoznatijih domaćih toplica s najvećim wellness-centrom u ovom dijelu Europe su Terme Tuhelj. Nekadašnje Tuheljske Toplice već su šest godina u vlasništvu slovenskih Termiolimia koje su u toplice uložile više od 15 milijuna eura. Terme Tuhelj podigle su Zagorje iz svojevrsnog turističkog mrtvila i danas se u njima ostvaruje trećina ukupnih noćenja u našoj najzelenijoj pokrajini.
»Lani smo ostvarili više od 60.000 noćenja, a naša je kupališta posjetilo 350.000 turista. Smatramo to odličnim rezultatom, jer se lani potkraj godine već počela osjećati kriza u društvu. No, recesija i kriza nas previše ne brinu, jer su nam posjetitelji većinom bolje platežne moći. Štoviše, očekujemo da će se ove godine sve veći broj gostiju koji ne žele potrošiti velik novac na moru, okrenuti toplicama«, optimistična je direktorica Termi Tuhelj Ivana Kolar.
U susjednim pak Krapinskim Toplicama, u kojima su u 2008. ostvarili 6000 noćenja više nego u 2007., zasad je samo hotel »Aqua vivae«, ali je pred završetkom i 10 privatnih apartmana.
U donjostubičkim Termama Jezerčica u 2009. godini očekuju više individualnih gostiju, više posjeta obitelji za koje pripremaju i posebne izlete Zagorjem. Posebna priča su Stubičke Toplice koje očekuju veliku financijsku »injekciju«. U iduće tri, četiri godine Koncern sunce, kao privatni partner Krapinsko-zagorskoj županiji, u Stubake bi trebao uložiti više od pola milijarde kuna u zdravstveni turizam. Planiraju se graditi luksuzni hoteli, restorani, sportski centar i poliklinika, među kojima se ističe ona za plastičnu kirurgiju, što je vrlo jasan znak da će u Stubičkim Toplicama »pucati« na goste s poprilično dubokim džepom.
Jedine veće toplice u nas kojima je u 99 posto vlasnik država, odnosno Hrvatski fond za privatizaciju, su Bizovačke toplice koje se mogu podičiti rijetkim hipertermalnim izvorima, među dva najtoplija izvora termalne vode u Europi, koji su blagotvorni za reumatske bolesti i bolesti lokomotornog sustava.
»Naša posebnost je Aquacity, vodeni grad, koji je prava atrakcija za posjetitelje koji mogu uživati u glazbenoj špilji ili bazenima s mjehurićima te biti smješteni u našem hotelu ‘Termia’ sa 105 soba i depadansama ljeti kada tamo možemo ugostiti oko 90 osoba«, govori nam pomoćnik direktora Bizovačkih toplica i upravitelj hotela Ivica Teklić. Posebnost Bizovačkih toplica je ta što u sklopu njih djeluje i zdravstvena klinika s 20 zaposlenih u kojoj se pacijentima prvo uspostavi dijagnoza, a onda i odgovarajući tretman ljekovitom vodom. U Bizovačkim toplicama, koje su lani imale više od 200.000 kupača i 35.000 noćenja, zasad ne planiraju nova ulaganja jer tek traže privatnog ulagača.
»Raspisano je već nekoliko natječaja za privatizaciju naših toplica i ima ozbiljnih interesenata koji bi nas mogli svojim ulaganjima još bolje pozicionirati na tržištu i tada privući ne samo domaće goste, koji prevladavaju u Bizovačkim toplicama, nego i goste iz susjednih zemalja«, rekao je Teklić.
Jedina europska destinacija s grijanom travom na golf-terenimaToplice Sveti Martin na Muri, kaže njihov direktor marketinga Željak Zadravec, ove godine očekuju završetak 26 milijuna kuna ulaganja. »U lipnju ćemo otvoriti novi hotel sa 150 soba i šest apartmana s više od 300 kreveta te golf-igralište s devet rupa s grijanim ‘greenovima’, što nema nijedna destinacija u ovom dijelu Europe. Želimo postati vodeće odredište u Hrvatskoj, a da smo u vrhu ponude toplica, govori i podatak o 40.000 noćenja lani i više od 200.000 kupača«, ističe Zadravec. U Svetome Martinu na Muri imaju i veliki ‘wellness’ smješten na 2500 četvornih metara, a s ponosom ističu da je zbog njihovih toplica ta općina proglašena Europskom destinacijom izvrsnosti (EDEN) na 6. europskom turističkom forumu u Portugalu.
Zagorje mora povećati smještajne kapaciteteDirektorica Termi Tuhelj Ivana Kolar istaknula i najveću boljku turizma u Zagorju. »Zagorje mora povećati smještajne kapacitete da bi postalo ozbiljna turistička destinacija. Sadašnji broj kreveta je nedostatan jer nas zanimaju gosti koji ostaju noćiti u Zagorju, a ne u obližnjem Zagrebu. Da bismo doskočili tom problemu, ove godine planiramo graditi novi hotel s 4 zvjezdice i 120 soba, a investicija je vrijedna osam milijuna eura«, otkriva Kolar, te dodaje da će Terme Tuhelj uskoro biti obogaćene boljim sportskim sadržajima. Naime, intenzivno traju pregovori s Hrvatskim nogometnim savezom o gradnji kampa u Tuhlju, što će u te toplice, najavljuje Kolar, sigurno privući nove turiste željne i sportske rekreacije.
Piše: Zoran Gregurek
Izvor:
www.vjesnik.hr