2.3.2009.   

Zemljišta uz rijeke i jezera postala hit u (pre)prodaji

Novi stanovi u Otočcu i Gospiću pojeftinili su s 1000 eura po četvornome metru na 900 eura, a za dvjestotinjak eura pojeftinili su i stari stanovi
Lika je regija u kojoj su već godinama najjeftinije nekretnine, a cijene stanova sada se spuštaju do 500 eura po četvornome metru. Unatoč ionako niskim cijenama, Lika nije ostala imuna na aktualna zbivanja i pad prodaje nekretnina u Hrvatskoj. U nepuna dva mjeseca cijene su pale i za više od 50 posto.
»Kupci su jednostavno potreseni općim zbivanjem i tmurnim najavama u gospodarstvu. Tako se i oni kreditno sposobni, a takvih je malo u ovome kraju, ne usude kupiti nekretninu«, kaže Ivan Bižanović, vlasnik najveće tamošnje agencije za nekretnine Nekretnine Lika. Novi stanovi u Otočcu i Gospiću pojeftinili su s 1000 eura po četvornome metru na 900 eura, a za dvjestotinjak eura su pojeftinili i stari stanovi među kojima se mogu kupiti i oni za samo 500 eura po kvadratu.
Relativno jeftino se mogu kupiti i vikendice s okućnicom od jednog do dva hektara, i to u prosijeku za 60.000 eura, ali i već za 20.000 eura. No kupaca je i za njih malo.
Ipak, u Lici se itekako trguje zemljištem. Vjesnikov sugovornik kaže da u posljednje vrijeme neprestano zvone telefoni s upitima za zemljište uz rijeke i jezera.
»Pretpostavljam da je toliko zanimanje potaknuto Zakonom o vodama koji dopušta da nekretnine na vodama mogu imati vlasnike«, kaže naš sugovornik. Potvrdio je da se u agenciju javljaju pojedinci koji imaju punionice voda s vjerojatnim interesom da kupe njima zlata vrijedne nekretnine uz vodu. No, zemljištima se i inače trguje dobro, bilo da je riječ o manjim građevinskim parcelama pogodnim za gradnju kuća ili vikendica, bilo da je riječ o većim poljoprivrednim zemljištima za koje se očekuje da će bit prenamijenjena u građevinska. Doduše, nedavno je usvojen Zakon o poljoprivrednom zemljištu s visokim nametima za prenamjenu čestica.
Ako bi prenamjenom prostornog plana poljoprivredna površina ušla u građevinsku zonu, morala bi se platiti naknada od 50 posto prosječne cijene građevinskog zemljišta na tom području, ili čak 100 posto ako bi zemljište bilo od osobite poljoprivredne vrijednosti. Ako bi se poljoprivredno zemljište, koje je već sad u građevinskoj zoni, prenamijenilo, naknada za to je od jedan do pet posto cijene građevinskog zemljišta.
No, čini se da se i dalje trguje poljoprivrednim zemljištem s nakanom prenamjene.
Gradnja autoceste od Zagreba do Splita donijela je živost cijelom kraju, te se neko vrijeme odlično trgovalo vikendicama. Više, međutim, nije tako. Tu je trenutačno najvećim dijelom riječ o spekulantskim kupnjama, s nakanom preprodaje.

Pojeftinilo i središte Zagreba
Padom prodaje nekretnina od početka godine počele su padati i cijene stanova iako je na pojedinim lokacijama riječ zapravo o očekivanoj korekciji cijena koje sada postižu svoju realnu vrijednost. Prema podacima portala za nekretnine Crozilla.com, tijekom veljače prosječna oglašavana cijena četvornog metra stana u Zagrebu iznosila je 2072 eura, što je za gotovo četiri posto jeftinije u odnosu na mjesec ranije, kada se kretala oko 2154 eura po četvornome metru. Cijene su najviše pale na području centra, koji je već tradicionalno najskuplji dio grada, te su one niže za 7,6 posto u odnosu na siječanj.

Piše: Katarina Dimitrijević Hrnjkaš
Izvor: www.vjesnik.hr
 

www.pazin.info