10.3.2009.   

Prednost dati projektima koji brzo vraćaju uloženo

Premda još nema većih otpuštanja u graditeljstvu, građevinari vape za novim poslovima. Smatraju da bi se veća pozornost trebala posvetiti obnovi pročelja zgrada u državnom vlasništvu kojima bi se podigla njihova energetska učinkovitost
Neke informacije koje dopiru do javnosti govore da oko 20 posto građevinskih tvrtki već ima blokirane račune, pad prodaje nekretnina doseže i do 80 posto prometa u odnosu na isto razdoblje lani, a na tržištu je trenutačno oko 13.000 neprodanih stanova. Direktor sektora graditeljstva pri Hrvatskoj gospodarskoj komori (HGK) Rudolf Rom potvrdio je da se graditeljstvo počelo boriti s općom nelikvidnošću koja proizlazi iz sve težih uvjeta dobivanja kredita i sve većih kamata.

»Rezultat toga je manja kupnja stanova i poslovnih prostora te nemogućnost investiranja građevinskih tvrtki u novi ciklus gradnje«, kazao je Rom.
Upozorio je da je takva situacija neodrživa na dulji rok, jer bi izazvala otpuštanje radnika pa i zatvaranje nekih tvrtki. »Zato treba pozdraviti odluku Vlade koja je donijela paket od deset antirecesijskih mjera. Sve mjere su povoljne i za građevinare, a posebno podrška tržištu nekretnina sa smanjenjem kamata na stambene kredite, osiguranja likvidnosti javnih poduzeća i skraćivanja rokova plaćanja na 60 dana te jačanja uloge HBOR-a«, dodao je Rom.
Vlada je uistinu pokazala odlučnost da pomogle graditeljskom sektoru, prvo kroz subvencioniranje kamata na stambene kredite ne bi li potaknulo trgovanje nekretninama, a onda osigurala i likvidnost tvrtki koje su ih izgradile.
Također, izjava premijera Ive Sanadera da se od infrastrukturnih projekata neće odustati, nego naprotiv, da će se oni intenzivirati, veliko je ohrabrenje građevinarima.
Država je, naime, posljednjih godina bila najveći pojedinačni ulagač i njeno povlačenje značilo bi golemi manjak izvora poslova, a onda bi polučilo i velika otpuštanja u graditeljstvu. Rom napominje da bi Vlada u svojoj namjeri trebala dati prioritet projektima koji brže vraćaju uloženo, a to znači i brži razvoj i veće zapošljavanje. Time se HGK, zapravo, približio apelima koje već nekoliko mjeseci šalju građevinari udruženi u Hrvatsku udrugu poslodavca da bi država trebala usmjeriti financiranje na brzo isplative projekte te da bi se veća pozornost trebala posvetiti obnovi pročelja zgrada u vlasništvu državnih institucija kojima bi se podigla njihova energetska učinkovitost, a veliki broj građevinara osigurao posao i egzistenciju.
Iako Rom kaže da većih otpuštanja u građevinarstvu još nema, upozorava da mjere koje je Vlada donijela treba što prije primijeniti.

HGK: Odustajanje od projekata uništilo bi građevinarstvo
Građevinarstvo već godinama vuče gospodarstvo prema naprijed, a veliki infrastrukturni radovi na gradnji autocesta donijeli cijeli niz novih radnih mjesta ne samo u građevinskim, nego i kooperantskim tvrtkama. Odustajanje od takvih projekata zasigurno bi imalo katastrofalne posljedice u građevinarstvu, na što upozoravaju i iz HGK-a koji se odavno protivi bilo kakvom promišljanju da bi država trebala smanjiti svoje investicije u građevini.


Piše: Katarina Dimitrijević Hrnjkaš
    
Izvor: www.vjesnik.hr
 

www.pazin.info