|
Ulaganje u kvalitetu osnova je za preživljavanje Kvaliteta se dokazuje certifikatima |
Sustavi koje su auditirale i certificirale nezavisne certifikacijske kuće vanjska su potvrda kvalitete organizacije, njihovih proizvoda i usluga te promotor daljnjeg razvoja.
Prije će se dogoditi da će tvrtke propasti nego što će sniziti kvalitetu svoga proizvoda, bilo krizno vrijeme ili ne. Tvrtke koje su nudile vrijednost, tj. kvalitetnu robu, i dalje će na tome inzistirati i to je neko nepisano pravilo. Dapače, daleko je veća mogućnost da će se tvrtke čak i u ovakvo poslovno (ne)vrijeme nastojati na neki način dodvoriti kupcima. Jedan od načina afirmacije vrijednosti proizvoda jest certificiranje i standardizacija. U krizna vremena ona se isplati jer je ulaganje u kvalitetu osnova za preživljavanje. Sadašnja situacija u svijetu stavlja nove zahtjeve pred uprave tvrtki: kako prebroditi krizu, ostati na tržištu ili možda iskoristiti situaciju za nov razvoj. Prema riječima dr. sc. Seke Kugler, direktorice Cro Certa, Centra za certificiranje sustava upravljanja, ekonomske analize stanja na tržištu upućivale su i na određene gubitke nastale zbog problema kvalitete. Neki procjenjuju, ističe Kugler, da je čak više od 10 posto gubitaka uzrokovano nedostatnom kvalitetom.
Certifikacija služi svrsi
Podizanje kvalitete proizvoda jedan je od važnijih čimbenika kojem treba posvetiti pozornost. A da bi se to postiglo, potrebno je dovesti na višu razinu cijelu organizaciju, počevši od uprave, tj. načina vođenja tvrtke, komunikacije i uključivanja potencijala svih zaposlenika, podizanja znanja i vještina uprave i djelatnika te poticanja inicijative i inovacija. A to i jesu, među ostalim, zahtjevi normi za upravljanje sustavima (kvalitete, upravljanja okolišem, sigurnošću itd.) u organizacijama. - Organizacije koje imaju uveden sustav upravljanja kvalitetom posvećuju pozornost upravo tim aspektima te ne čudi da su one uspješnije na tržištu i imaju više izgleda za održanje i razvoj u teškim vremenima - kaže Kugler. Certifikacija i standardizacija su, dodaje Dragutin Juraj, direktor Sektora kvalitete u Zavodu za ispitivanje kvalitete (ZIK), minimalni uvjeti za pojedine grupe proizvoda ili usluga. Bez toga nema pristupa tržištu i samo se tako mogu održati. Sustave koje su auditirale i certificirale nezavisne certifikacijske kuće vanjska su potvrda kvalitete organizacije, njihovih proizvoda i usluga i promotor daljnjeg razvoja.
Tvrtka na temelju želje za informiranjem potrošača i poslovnih partnera izabire neke bitne karakteristike koje ima njezin proizvod, a koje ga razlikuju od drugih proizvoda iste kategorije. Takve karakteristike će se certificirati, a cijeli proces nastaje iz potrebe modernoga marketinga da pozicionira, valorizira i diferencira proizvod. Da je proizvod sukladan s onim što je izjavljeno u nekom tehničkom dokumentu, potrebna je njegova dobrovoljna certifikacija. Radi se o formalnom postupku kojim akreditirano tijelo s prihvatljivom pouzdanošću to potvrđuje. Dakle, certifikacija je proces u kojem se provjerava jesu su zadovoljeni određeni kriteriji, odnosno standardi. Tako se dobiva prednost u odnosu na konkurenciju, prije svega onu koja ne drži do ponude vrijednosti za novac.
Inovacije i mašta
Jasno je stoga kako baš u vrijeme krize treba stvoriti proizvod koji će potrošač prepoznati prije svega kao vrijednost, a pritom biti siguran da ga je platio baš onoliko koliko vrijedi.- Nužno je da proizvod premašuje očekivanja potrošača, i to dodatnim inovativnim uslugama. Organizacije moraju više ulagati u inovacije poslovnih procesa, no jednako tako i u inovaciju proizvoda - kaže dr. Branko Škafar, direktor SIQ CROATIA, slovenske tvrtke koja posluje u Hrvatskoj i bavi se ocjenjivanjem i certificiranjem sustava upravljanja, ispitivanja i certificiranja proizvoda, mjeriteljstva, elektromagnetizma, tehničke potpore izvoznicima te izobrazbe. - Kvaliteta, uz inovativnost, znanje i maštovitost, osnova je za uspješno poslovanje - tvrdi Škafer. Zato tvrtke koje i dalje ustraju na kvaliteti svojega proizvoda u ovo vrijeme mogu očekivati uspješno poslovanje. Ona se pokazuje, podsjeća Juraj iz ZIK-a, onda kada se tvrtki vraća kupac, ali ne radi reklamacije proizvoda. - Samo zahvaljujući kvaliteti možeš opstati. Kupci zaborave cijenu, ali im ostaje kvaliteta. Pametni proizvođači možda će u vrijeme krize sniziti cijenu da bi zadržali kupce, ali kvaliteta se ne smije sniziti - kaže Juraj.
Piše: Edis Felić / edis.felic@liderpress.hr
Izvor: www.liderpress.hr |
|
|
| |