25.3.2009.   

Hrvatski građani očekuju pogoršanje životnih uvjeta

Čak 71 posto građana smatra da će se opći razvoj ekonomske situacije u zemlji u narednih 12 mjeseci pogoršati

Prema rezultatima GfK-ovog istraživanja, hrvatska kućanstva i dalje očekuju pogoršanje životnih uvjeta. Promatrano kroz ocjene građana vezane na obiteljske financije te cijene, nabavke trajnih dobara i moguću štednju , za mnoge kvaliteta života nema naznaku napredovanja u pozitivnom smjeru.

Tek oko 9 posto kućanstava ima nešto bolju financijsku situaciju nego prije godinu dana kada je takvih kućanstava bilo oko 13 posto. Zatim, 48 posto kućanstava smatra da su ostali na istom. Za približno 42 posto kućanstava njihovo je financijsko stanje lošije nego prije godinu dana. Pogoršanje financijskog stanja kućanstva u proteklih godinu dana, više od prosjeka (42 posto), istaknula su kućanstva u Sjevernoj Hrvatskoj (47 posto) te Dalmaciji (44 posto), i tamo gdje su općenito niski prosječni mjesečni prihodi kućanstva (59 posto). Najmanje je pogoršanje bilo u Zagrebu s okolicom (36 posto) a tu je i najveći segment onih kućanstava koja nemaju nikakve promjene (54 posto).

Izraženo uobičajenom prosječnom ocjenom od 1 do 5, financije kućanstva iznose tek 2,55. Najveću ocjenu dala su kućanstva u Istri s Primorjem (2,68), te Zagrebu s okolicom (2,64) dok su na suprotnom kraju ocjene kućanstava u Sjevernoj Hrvatskoj (2,44) te Lici, Kordunu i Banovini (2,47). Tek 13 posto kućanstava se nada da će im u slijedećih godinu dana biti nešto bolje, oko 47 posto smatra da će njihova financijska situacija biti ista kao prethodne godine, ali 37 posto misli da će im financijsko stanje biti gore nego prije godinu dana. Ocjena buduće financijske situacije kućanstva posebno je slabija za oko 49 posto kućanstava Sjeverne Hrvatske, te ona kućanstva u kojima su prosječni mjesečni prihodi do 1.800 kuna – njih oko 48 posto tako ocjenjuje.

Sukladno očekivanju rasta cijena u narednih godinu dana gotovo polovica kućanstava iskazuju da će ove godine morati izdvajati više novca za kupnju trajnih dobara. Odnosno, jedno drugo istraživanje pokazuje da će u ovo vrijeme krize između ostalog preko 60 posto kućanstava odgoditi kupnju trajnih dobara, odnosno štedjet će, navode iz GfK-a. To je u skladu s mišljenjem 71 posto građana da će se opći razvoj ekonomske situacije u zemlji u narednih 12 mjeseci pogoršati. Također, tri četvrtine građana ocjenjuje da će ova gospodarska kriza trajati najmanje dvije ili više godina.

Ukupan broj kućanstava koja mogu barem nešto štedjet kreće se u Hrvatskoj na oko 45 posto. Međutim često se događa da ta ista kućanstva uzimaju kredite da bi zadovoljila razne potrebe u obitelji. Više od prosjeka štedi se u Zagrebu s okolicom (52 posto) a najmanje u Lici, Kordunu i Banovini (35 posto) te Slavoniji 40 posto). Štede prvenstveno kućanstva s najvišim prihodima (62 posto).

GfK-ovo istraživanje provedeno je na reprezentativnom uzorku 1.000 građana Hrvatske starijih od 15 godina, u ožujku 2009. godine.

Izvor: www.poslovni.hr
 

www.pazin.info