1.10.2008.   

Tko krije uvoznike mesa?

Nezavisni saborski zastupnik Dragutin Lesar pokušao je kroz zastupničko pitanje dobiti odgovor na pitanje tko su deset najvećih uvoznika mesa u Hrvatskoj, no nakon gotovo šest mjeseci čekanja, odgovor je dobio tek u formi brojki o uvezenim količinama te zemljama iz kojih se meso uvozi, ali ne i tko su najveći uvoznici mesa u Hrvatskoj. Razočaran sam ovim što sam dobio, a nastavit ću inzistirati na odgovoru koje tvrtke uvoze meso iz Brazila, Argentine i cijele Europe u enormnim količinama, rekao nam je Lesar. Dodaje kako je nedopustivo da Ministarstvo poljoprivrede ne posjeduje podatke o uvoznicima. U odgovoru koji je dobio iz ministarstva Božidara Pankretića uputili su ga na Ministarstvo financija i Carinsku upravu koja, kako mu je objašnjeno, vodi evidenciju o uvezenim količinama razvrstanim prema uvoznicima.

Statistički podaci
Sličan pothvat Lesarovu pokušao je i Jutarnji list, koji je proljetos pisao o vrlo velikom uvozu mesa sumnjivog podrijetla, no tada nam je objašnjeno kako se podaci o tome ne mogu dobiti jer zakon tako propisuje. Tko su najveći uvoznici ne znaju ni u krovnoj udruzi mesne industrije Croatiastočaru, gdje nam je potvrđeno da ni oni ne mogu dobiti te podatke od Carinske uprave ili Ministarstva poljoprivrede. Ono čime raspolaže Croatiastočar također su količine, a one pokazuju kako je uvoz mesa, unatoč dvjema Vladinim intervencijama ove godine nastavio rasti. Statistički podaci pokazuju da je u prvih šest mjeseci uvoz mesa u Hrvatsku povećan 40 posto u odnosu na isto vrijeme 2007. godine. Količinski to iznosi 26.433 tona, dok je u cijeloj prošloj godini oko 54.000 tona. Vrijednosno gledajući, uvezeno je mesa za više od 23 milijuna dolara. Tome treba dodati i uvoz živih životinja, koji je u prvih šest mjeseci iznosio gotovo 72 milijuna dolara, za više od deset milijuna dolara veći nego prošle godine.

Uvoz svinjetine
Direktor Croatiastočara Branko Bobetić kaže da je tijekom turstičke sezone došlo do povećanog uvoza konzumnog svinjskog mesa. Na veći rast uvoza utjecalo je i to što je došlo do rasta cijena mesa na svjetskom tržištu, no primjetno je i da je domaća ponuda i dalje nedostatna, kaže Bobetić.

Najviše mesa iz Brazila i Danske
U odgovoru koji je Dragutin Lesar dobio od Ministarstva poljoprivrede vidljivo je da najveće količine mesa stižu iz Brazila, o čemu smo već i pisali. Tijekom prošle godine iz te je južnoameričke zemlje stiglo čak 9199 tona mesa od ukupno 53.659 tona, koliko je bio ukupan uvoz. Nakon Brazila slijedi Danska, iz koje je uvezeno 8647 tona, a potom iz Njemačke 6960 tona. Nevjerojatan je i podatak da je uvezeno čak 34.482 tone svinjskog mesa iako je Hrvatska nekad bila veliki proizvođač svinjskog mesa. Mesa peradi uvezeno je 8900 tona, ali smo uvezli i 2176 tona janjetine, koja se često prodaje kao domaća.

(Autor: Miroslav Kuskunović)
Izvor:
www.jutarnji.hr
 

www.pazin.info