11.4.2009.   

Istraživanje sigurnosti hrane

Dimljeni proizvodi sa štetnim ekstraktom

Europska agencija za sigurnost hrane (EFSA) objavila je rezultate svojih prvih istraživanja o aromama koje se stavljaju u hranu radi postizanja ‘dimljenog’ okusa kod hrane koja u stvarnosti nije dimljena, te potvrdila kako su dvije vrste aroma od ukupno prve tri istraživane štetne, a samo jedna sigurna za konzumiranje, piše portal novilist.hr

Korištenje arome naziva Smoke Concentrate 809045, EFSA-in je zaključak, nije opasno po zdravlje, jer su ga pokusne životinje dobro podnosile čak i u najvećim mogućim količinama, dok su, s druge strane, arome naziva Unismoke i Zesti Smoke Code 10, u najmanju ruku, sporne. Kako je pokazalo istraživanje, one mogu uzrokovati štetne promjene na zdravim stanicama, no njihov se utjecaj još uvijek ispituje te će definitivno biti potvrđen do kraja ove godine, kad će EFSA objaviti i rezultate istraživanja o još osam aroma s kojima se postiže efekt ‘dimljene’ hrane.

Prvo istraživanje o tim aromama napravljeno je na zahtjev Europske komisije, jer se u proizvodnji nalazi sve veći broj njih, a lista (ne)dozvoljenih mješavina još uvijek ne postoji. Kako je zaključeno, ‘dobra’ aroma, Smoke Concentrate 8090, najčešće se nalazi u mesu i mesnim prerađevinama, umacima, gotovim jelima, juhama te u proteinskim proizvodima, dok je druge dvije, sporne arome, moguće pronaći u, također, mesu i mesnim proizvodima, juhama i umacima, ali i ribi te ribljim proizvodima, u gotovim mesnim pitama i složencima, u obrađenom, konzerviranom voću i povrću.

Hrvatski proizvođači mesnih prerađevina, moguće je neslužbeno čuti, u najvećoj mjeri koriste arome iz tzv. ‘tekućeg dima’, kad se, pojednostavljeno rečeno, pročišćeni ekstrakt dima provodi kroz vodeni medij, i pretvara u aromu, koja se zatim dodaje u ‘dimljeni’ proizvod.  

Izvor: www.novilist.hr

 

www.pazin.info