|
U Hrvatskoj poslodavci ne znaju što bi sa znanjem i iskustvom starijih |
Mnoge kompanije u razvijenom svijetu pokušavaju zadržati i dalje upotrebljavati goleme zalihe znanja i iskustva svojih starijih zaposlenika, čak i kada odu u mirovinu. Prema nekim istraživanjima, za deset godina više od polovine novozaposlenih bit će stariji od 45 godina
Kako se ponašati kada u zrelim godinama, ali ipak godinama u kojima možete još mnogo dati, donesete krivu procjenu pri promjeni posla i poslodavca, vodeći se prirodnom, normalnom željom za razvijanjem karijere ili naprosto niste imali sreće pa se u ovo vrijeme recesije odlučilo upravo na vama uštedjeti?
Praksa pokazuje da nešto starijima u potrazi za novim poslom neće mnogo pomoći programi EU i državna potpora za zapošljavanje te kategorije ljudi. Hrvatski poslodavci još uvijek na stariji kadar ne gledaju kao na ljude čija znanja i vještine mogu pridonijeti boljitku tvrtke i cijelog društva, niti do njih dopiru trendovi u razvijenijim i civiliziranijim zemljama, koje su kod te kategorije prepoznale mnogo veću predanost poslu i bolje rezultate. Jer ljudi zrelije dobi završavaju životnu fazu kada su bili posvećeni djeci i obitelji i sada se okreću sebi i poslu.
Gubitak posla u zrelijim godinama posebno frustrira, koliko god mislili da ste pripremljeni za takve situacije. Bezbroj pitanja bez odgovora mota vam se po glavi, ne sjećate se kad ste zadnji put legli i probudili se pitajući se kako dalje. Činjenica da vas je poslodavac možda bezobzirno prevario ili da su vas proglasili tehnološkim viškom a da pritom nisu sagledane neke druge opcije štednje te spoznaja da niste sami u toj priči ne olakšavaju vam emocionalno stanje. Ipak, stvari treba uzeti u svoje ruke. Odbacite li opciju pokretanja vlastitog biznisa, preostaje vam potraga za novim poslom.
Koliko ima nezaposlenih starijih od 45 godina Od ukupno nezaposlenih starijih je 40 posto
• Prema evidenciji Hrvatskog zavoda za zapošljavanje do kraja ožujka ove godine evidentirana su 104.044 nezaposlena starija od 45 godina, što je u odnosu na ukupan broj nezaposlenih (267.244) čak 40 posto. Lošije prolaze starije žena, njih je 57.307, a muškaraca 46.737. • Najviše nezaposlenih starijih od 45 godina ima srednju stručnu spremu (55.621), završenu osnovnu školu imaju njih 31.583, a bez škole i s nezavršenom osnovnom školom ih je 10.772. Najmanje ih ima prvi stupanj fakulteta, stručni studij i višu školu (2.858 osobe), a fakultet, akademiju, magisterij i doktorat 3.210 osoba. • Sa srednjom se školom ipak nešto lakše zaposliti u starijoj dobi, barem sudeći prema podacima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje. Od siječnja do ožujka 2009. godine zaposlile su se 3.393 nezaposlene osobe starije od 45 godina, a od toga najviše njih sa srednjom stručnom spremom (1.921) i završenom osnovnom školom (922). • Iako je više nezaposlenih starijih žena, u posljednjih tri mjeseca one su u prednosti. Od siječnja do ožujka ove godine zaposlila se 1.781 žena i 1.612 muškaraca.
Krivi za starenje
Nije to nimalo laka misija na prezasićenom tržištu rada, a posebice jer neki poslodavci na fin i neizravan način spočitavaju starenje i zato dovode u pitanje radnu sposobnost starijih a da im pritom nisu pružili priliku da pokažu što znaju. Takvim poslodavcima nedostaje vizija, ne prate trendove zapošljavanja, jer da nije tako već sada bi bili svjesni da će, prema nekim istraživanjima, za samo deset godina više od polovine novozaposlenih biti stariji od 45 godina. Zato će stariji biti ne samo dobri za posao, već i neophodni.
Nemojte se obeshrabriti realnim stanjem u kojem će vam se događati raznorazne situacije, a raspoloženja će varirati od smijeha do plača.
Šaljete svoj životopis, zamolbe za posao, prilažete preporuke i u jednom trenutku shvatite da ste poslali 40 zamolbi u gotovo dva mjeseca. Hvata vas lagano panika, ne zovu vas na razgovore dinamikom koju ste očekivali, a većina poslodavaca nema dovoljno pristojnosti da vam barem odgovori. Tada je lako pasti u klopku snižavanja kriterija i početi tražiti bilo što. Pokušajte izbjeći takve situacije. Nemojte smanjivati kriterije ako baš ne morate jer vas to dodatno može frustrirati kad počnete dobivati odbijenice jer ste prekvalificirani. Ako kojim slučajem i dobijete loše plaćen posao koji je ispod svake razine vašeg znanja, nemojte odustati. Sada ste smireniji i dalje tražite posao.
Prodajni agent - menadžer
Koliko god vam smiješno zvučalo, treba razmisliti i o slanju fotografije. Govorim iz iskustva moje prijateljice, koja je kao tehnološki višak ostala bez posla. U zrelim je godinama, puna snage, razmišlja brzo, inteligentna je i samoinicijativna. Poslala je fotografiju u fazi kad su se nemoć i cinizam ispreplitali u njenoj glavi. I gle čuda, nakon što je pozvana na razgovor, uspjela se zaposliti ‘onako stara i onemoćala’. Što reći, poslodavac je očigledno imao predrasude kojih nije bio svjestan.
Na putu traženja novog zaposlenja vidjet ćete svašta. Primjerice, kako ostati ravnodušan na natječaj za radno mjesto u kojem se traži nemoguća sinteza mladosti i bogatog iskustva, štoviše višegodišnjega izvrsnog poznavanja nekog segmenta tržišta. Uz to naravno ide aktivno poznavanje jednog ili više jezika, posjedovanje vlastitog automobila itd.
Posebna su priča natječaji za menadžere. Tek u toj kategoriji možete biti obmanuti. Kad se javite na takvu poziciju, ubrzo shvatite da se zapravo traži prodajni agent ‘door to door’. Naravno, ta pozicija podrazumijeva posjedovanje vlastitog vozila, poznavanje tržišta i robe koju ne mogu ni sami plasirati jer je nitko ne traži. Pritom se traži i izvrsno poznavanje engleskog jezika u govoru i pismu za područje rada u Zagrebu i Zagrebačkoj županiji!?
Stradaju i mladi i stariji
Ako se i odlučite prijaviti na natječaj za radno mjesto koje je ispod svake razine vašeg znanja i kvalifikacija, može vam se dogoditi još jedan šamar. Primjerice, dobijete odbijenicu koja u većini slučajeva glasi: ‘Zahvaljuemo na vašem interesu za našu kompaniju, ali zasad ne trebamo ljude vašeg profila. Vaše podatke spremit ćemo u našu bazu podataka.’ Zapravo, riječ je o tvrtki s jedva dva zaposlena, koja funkcionira u dvije iznajmljene sobe i teško da ima ‘bazu podataka’. Odbijenica zapravo znači da oni ne znaju što bi s vama, boje se vašeg znanja i iskustva i ne znaju ga upotrijebiti.
‘Odlični’ su i natječaji za mjesto financijskog savjetnika, za koje se transparentno nudi plaća od 5.000 kn na dalje. Što se zapravo krije u pozadini. Opet prodajni agent, a od 5.000 ništa. Zapravo nudi se osnovna plaća od 1.000 do 1.200 kn plus provizija prema ostvarenom prometu za robu koju nitko neće kupiti. Kakve to ima veze s financijama i savjetovanjem? Na žalost, to je tipičan primjer pokušaja obmane.
U najboljoj vjeri na mnogim portalima postoje mnogobrojni savjeti kako napisati životopis, kako odgovarati na pitanja, kakav stav zauzeti na razgovoru, naravno ako vam se razgovor posreći. Za poslodavce, međutim, savjeta nema. A poglavito manje tvrtke nemaju nikakve službe koje se bave ljudskim potencijalima ni jasne kriterije zapošljavanja i to je možda najveći problem i ne samo kod zapošljavanja starijih.
Piše Snježana Nemec
Izvor: www.liderpress.hr |
|
|
| |