18.5.2009.   

U samo mjesec dana 873 novoblokirane tvrtke

Zbog nepodmirivanja dospjelih obveza u roku od 60 dana potkraj ožujka bile su neprekidno blokirane 2.432 hrvatske tvrtke, odnosno trećina više nego u mjesecu prije. Drugim riječima, u samo mjesec dana blokirane su čak 873 nove tvrtke.        

Analitičari su izračunali i da je ovogodišnji ožujak bio osmi mjesec zaredom u kojem je ubrzano rasla nelikvidnost, tj. i broj, ali i iznosi nepodmirenih naloga za plaćanje pravnih osoba. Naime, njihove dospjele a nepodmirene obveze u roku od 60 dana potkraj ožujka bile su gotovo 780 milijuna kuna, što je 37,5 posto više nego u mjesecu prije. Istodobno se bilježi i sve zastupljeniji trend kod nepodmirenih obveza u roku plaćanja od 181 do 360 dana, koje su 8,6 posto veće u odnosu na veljaču.

Najviše dospjelih obveza blokirane tvrtke duguju državi. Analiza po djelatnostima pokazuje pak da u strukturi nepodmirenih obveza do 60 dana i dalje dominira prerađivačka industrija s udjelom od 36,8 posto, zatim trgovina s 26,7 te građevinarstvo 11,8 posto. Drugim riječima, u tim su trima područjima koncentrirane čak tri četvrtine ukupno nepodmirenih obveza.      
                                                               
U ožujku su se povećale i nepodmirene obveze, pa i broj insolventnih fizičkih osoba. Naime, u odnosu na prijašnji mjesec iznos dospjelih nepodmirenih obveza fizičkih osoba (obrtnika) veći je 145,5 milijuna kuna,a broj insolventnih fizičkih osoba 557,na 1.958. Kod fizičkih osoba u ožujku je, primjerice, zabilježen iznimno velik mjesečni rast nepodmirenih obveza do 60 dana od čak 85 posto, pa su one sada 10-ak posto veće nego na početku godine.                         
                                                                                               
Nešto lošija slika ukupnih dugovanja dobiva se promatramo li stanje ukupnih nepodmirenih, odnosno neprekidnih obveza  pravnih i fizičkih osoba duljih od 61 dan i više u posljednjih npr. sedam-osam mjeseci. Naime, te su se obveze u odnosu na sredinu prošle godine povećale 30-ak posto ili 4,7 milijarda kuna; potkraj ožujka dosegnule su 19,9 milijardi kuna, od čega na pravne otpada 15,6, a na fizičke osobe 4,3 milijarde kuna duga.

Piše: Nikola Prskalo

Izvor: www.liderpress.hr
 

www.pazin.info