Pad broja zatečenih radnika na crno pripisuje se novoj ovlasti iz Zakona o državnom inspektoratu prema kojoj inspektori mogu zabraniti rad poslodavcu dok ne ukloni uočene nedostatke. Novi zakon, međutim, daje i mogućnost “otkupa” kazne za 30.000 kuna
Inspektori rada su u 2008. godini u hrvatskim tvrtkama otkrili 2215 nezakonito zaposlenih radnika, a među njima 880 stranaca. Godinu ranije otkriveno je 2856 nezakonito zaposlenih, od čega 1377 stranaca.
Pad broja zatečenih radnika na crno pripisuje se novoj ovlasti iz Zakona o državnom inspektoratu koji je stupio na snagu 19. listopada 2008. Prema toj odredbi inspektori mogu zabraniti rad poslodavcu (najmanje na 30 dana) sve dok ne ukloni uočene nedostatke, primjerice da nije s radnikom sklopio ugovor o radu.
Novi zakon, međutim, daje i mogućnost “otkupa” kazne: ako poslodavac uplati u proračun 30.000 kuna po svakom nezakonitom radniku, rad mu neće biti zabranjen.
Kombinacija prijetnje zabranom rada i brzim novčanim gubitkom pridonijela je urednosti prijave radnika, smatraju u Državnom inspektoratu. “Otkup” kazne donio je pak u proračun 3,3 milijuna kuna.
Rezultati nadzora zapošljavanja bili bi i bolji da je u propisima o mirovinskom i zdravstvenom osiguranju utvrđena obveza prijave radnika tim tijelima s prvim danom početka rada, umjesto u roku od 15 dana od početka zaposlenja. Ta se mogućnost često zlorabi, kažu inspektori ocjenjujući da bi odredbe o zapošljavanju u zakonu morale biti preciznije uređene.
Suzbijanje nezakonitog rada i zapošljavanja bio je prioritet u radu Inspektorata, istaknuo je glavni inspektor Krunoslav Kovačević podnoseći Vladi izvješće o radu Državnog inspektorata u prošloj godini. Prema njegovim riječima, inspektori rada te inspektori u ostalim područjima nadležnosti inspektorata obavili su više od 180.000 nadzora. Utvrdili su više od 51.200 povreda propisa i izrekli 6600 mjera zabrane rada.
Za financijske prekršaje kažnjeno 6715 pravnih osobaPrekršajni sudovi su, na osnovi ranijih prijava inspektora, u 2008. godini proglasili odgovornima 1427 poduzeća za prekršaje iz područja radnih odnosa. Uz 1098 novčanih kazni dodijeljeno je i 247 opomena. Za prekršaje iz statističkog razdjela pod imenom “gospodarski prekršaji” izrečeno je 3557 prekršajnih kazni. Riječ je o širokom rasponu djela, od propusta u turizmu i nenaplaćivanja boravišnih pristojbi preko krivotvorenja robe do, primjerice, prodaje nekvalitetnog goriva. Novčanim je kaznama presuđeno u 2349 slučajeva, a dosuđeno je i 686 opomena. Najviše prekršajnih kazni za pravne osobe izrečeno je u području financija. Za prekršaje propisa navedenih u poreznim i carinskim zakonima kažnjeno je 6715 pravnih osoba. Od toga 6217 novčano. Za prekršaje u gospodarskom sektoru, financijama i radnim odnosima u prošloj su godini kažnjene 11.744 odgovorne osobe u tvrtkama i drugim pravnim osobama. Dobili su 9743
novčane kazne.
Rezultati u milijunima kunaKovačević je ustvrdio da se više od 60 milijuna kuna nakon nadzora slilo u proračun. Odmah je naplaćeno 6300 kazni u iznosu od 7,8 milijuna kuna, izdana su 453 rješenja o uplati boravišne pristojbe od ukupno 6,6 milijuna kuna...
U prošloj godini inspektori su podnijeli 24.262 optužna prijedloga prekršajnim sudovima, te 216 kaznenih prijava.
U Državnom inspektoratu primjećuju da se mnogo navodnih prekršitelja izvuče na zastare, zbog sporog rada sudova. Inspektorat je, primjerice, u 2008. godini dobio od prekršajnih sudova obavijest da se za 4186 prekršaja iz radnih odnosa, od 13.689 prijava, obustavlja postupak zbog zastare. Kod zaštite na radu zastarjelo je 968 slučajeva, od 2124 prekršajne prijave.
Gospodarski inspektori obavili su 2008. više od 150.000 inspekcijskih nadzora. U području prometa roba i usluga pronašli su 13.000 povreda propisa. Predložili su oduzimanje protupravno stečene imovinske koristi od 7,2 milijuna kuna, te oduzimanje predmeta kojima su počinjeni prekršaji u vrijednosti od 1,3 milijuna kuna.
U 325 kontrola pronađeno je 42.704 komada krivotvorene robe (pretežno tekstilni proizvodi, obuća, kožna galanterija, naočale, satovi). Kontrola kakvoće hrane dovela je do 1309 optužnih prijedloga sucima za prekršaje.
Ugostitelji uvijek na udaruSvake godine provode se i široke akcije nadzora poslovanja u ugostiteljstvu i turizmu. Pojačani inspekcijski nadzori obavljani su za vrijeme glavne turističke sezone, odnosno od 15. lipnja do 15. rujna 2008. godine, poglavito u priobalju i na otocima. U tom razdoblju inspekcijski nadzori su prije svega bili usmjereni na sprječavanje bespravnog pružanja ugostiteljskih usluga i usluga u turizmu, te na nelegalno iznajmljivanje smještajnih objekata turistima.
Pročešljali su i objekte u kojima se obavlja promet robe i pružaju zanatske i druge usluge, a koji se nalaze u hotelima, kampovima i u neposrednoj blizini smještajnih objekata, te u objektima uz magistralne pravce. Pronašli su 15.000 povreda propisa koje se odnose na bespravno bavljenje turističkom ili ugostiteljskom djelatnošću, nepravilnosti u izdavanju računa, vođenju knjiga žalbe, normativima usluga... U tom je području inspektorskog rada odmah naplaćeno 4875 kazni, što je u proračun donijelo sedam milijuna kuna.
Piše: Igor Vukić / vukic@privredni.hr
Izvor:
www.privredni.hr