19.9.2009.   

Put do zarade vodi preko OPG-a
Obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo

Seljačko gospodarstvo ili obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo (OPG) još je jedan od oblika registriranja poslovanja, uz trgovačko društvo i obrt. Prvenstveno je namijenjeno obiteljskom poslovanju u poljoprivredi. Osnovna prednost registracije seljačkog gospodarstva je mogućnost plasmana vlastitih proizvoda na tržište te prilika za novčana sredstva i druge oblike državne potpore u poljoprivredi. Primjerice, registrirate li OPG za preradu mlijeka možete proizvoditi sir i potom ga prodavati na vlastitom gospodarstvu, na štandu tržnica i različitih sajmova te u okviru drugih ugostiteljskih objekata. Osim toga, za svoju ideju o preradi mlijeka, možete tražiti državne potpore i natjecati se za novčana sredstva pretpristupnog fonda Europske unije.

Djelatnost i članovi

Poslovanje seljačkog gospodarstva obično je usmjereno na mljekarstvo, govedarstvo, svinjogojstvo, peradarstvo, uzgoj voća i povrća te žitarica i uljarica. S obzirom na posebnosti poljoprivrede, najpogodniji oblik registracije poslovanja upravo je OPG. Ovaj oblik poslovanja definira se kao samostalna gospodarska i socijalna jedinica. Temeljena je na vlasništvu, uporabi proizvodnih resursa i upravljanju  obitelji u obavljanju poljoprivredne djelatnosti. Članovi OPG-a mogu biti punoljetni članovi istog kućanstva koji imaju prebivalište na istoj adresi i bave se stalno ili povremeno radom na gospodarstvu.

Što sve treba

Postupak registracije jednostavniji je od osnivanja trgovačkog društva i obrta. Za OPG ne treba osigurati temeljni kapital (uvjet za trgovačko društvo), niti treba imati odgovarajuću stručnu spremu (majstorski ispit za vezane obrte), a trošak registracije svodi se na okvirnih 400 kuna. Kako bi se registrirao OPG, potrebno je posjetiti najbliži ured državne uprave u županiji ili Gradu Zagrebu. Osnovni dokumenti  potrebni za upis, uz zahtjev, su osobne iskaznice punoljetnih članova, izjava članova obiteljskog gospodarstva o izboru nositelja OPG-a, vlasnički list za zemlju, posjedovni listoviza zemlju koja nije u vlasništvu člana OPG-a te kopija ugovora o zakupu.

Pravila oporezivanja

OPG koji plasira bilo kakav proizvod na tržište u svrhu zarade, obveznik je plaćanja poreza. Budući da nije trgovačko društvo, OPG ne plaća porez na dobit, osim ako to njegovi članovi ne zatraže. Stoga nositelj seljačkog gospodarstva, kao fizička osoba treba plaćati porez na dohodak na osnovi godišnje prijave poreza. U slučaju da zaradi više od 85.0000 kuna u godinu dana, isporukom dobara i obavljenim usluga, onda je po sili zakona u sustavu poreza na dodanu vrijednost (PDV). U tom slučaju treba voditi poslovne knjige, sami zaračunavati PDV i uključujivati ga u cijenu proizvoda i usluga.

Izvor:  www.pametnakuna.hr
 

www.pazin.info