|
Polovica namještaja na tržištu nekvalitetna
|
Hrvatsko tržište preplavljeno je namještajem iz uvoza, atraktivnog dizajna ali mahom upitne kvalitete. Čak 70 posto dolazi iz drugih zemalja, od toga 85 posto iz Europske unije, najviše iz Italije. Domaći se proizvod u trgovinama gotovo skriva i najčešće je zastarjelo dizajniran. To ne treba čuditi jer je domaća industrija u prilično lošem stanju, a tehnologija je u prosjeku starija od 25 godina. Ipak, potrošači će se suglasiti da je domaći namještaj tradicionalno bolji od uvoznog, naročito zbog kvalitetnije sirovine. Stol izrađen od domaće masivne hrastovine nesumnjivo će potrajati znatno dulje nego uvozni, lijepo dizajniran, ali napravljen od različitih materijala pa se može podići jednom rukom.
Ipak, uz slobodnu procjenu kupca koliko što vrijedi, najbolje je to prepustiti ovlaštenim laboratorijima koji mogu dokazati je li nešto napravljeno od punog drveta ili njegova surogata. No ti podaci zabrinjavaju. Ispitivanja pokazuju da polovica namještaja na našem tržištu dobiva samo osnovnu ocjenu kvalitete - dakle, riječ je o niskokvalitetnim proizvodima. Samo pet posto proizvoda ocijenjeno je kao visokokvalitetno. Isto tako, veliki dio deklaracije uopće ne odgovara stvarnim svojstvima proizvoda. Naime, svaka četvrta deklaracija samo djelomice odgovara proizvodu, a svega 30 posto namještaja podudara se s onim što se navodi na deklaraciji. Postavlja se pitanje čemu onda potrošač može vjerovati ako ne može deklaraciji i trebaju li inspekcije pridavati više pozornosti pratećoj dokumentaciji o proizvodu?
Mladen Komac, direktor Europinspekta-drvokontrole, jedine domaće tvrtke s certificiranim laboratorijima za kontrolu drveta i proizvoda od njega, objašnjava da stanje na tržištu ipak nije toliko dramatično i da uz loš namještaj ima i onog odlične kvalitete. No, prosječnom je kupcu teško razaznati kojim bi se kriterijima trebao voditi pri kupnji jer ni cijena nije mjerilo kvalitete. »Uvoznici često uvoze lijep namještaj ali izrađen od slabijeg materijala, a cijena mu je visoka«, kaže naš sugovornik. Čini se da je jedini sigurni oslonac kupovati namještaj dokazano provjerene kvalitete od već poznatih proizvođača, koji svojim imenom jamče i kvalitetu.
Na ispitivanju samo izabrani dijelovi »Veliki je problem što se rezultati laboratorijskih ispitivanja koriste kao podloga za pogrešno informiranje potrošača. Naime, uvoznik ili proizvođač daje ispitati samo jednu vrstu namještaja, primjerice ormar, a laboratorijski izvještaj - certifikat potom koristi i za druge modele koji nikad nisu ispitani«, ističe Mladen Komac, direktor Europinspekta-drvokontrole. Proizvođači i uvoznici ne šalju sve elemente namještaja na ispitivanje, već sami biraju što će poslati. Dakle, mogu odabrati najprikladniji proizvod iz jedne serije - u pravilu onaj koji će sigurno proći simulaciju izdržljivosti od najmanje dvije godine korištenja. Toliko bi, naime, sve pokućustvo najkraće moralo trajati.
(Autor: Katarina Dimitrijević Hrnjkaš) Izvor: www.vjesnik.hr |
|
|
| |