Nije jednostavno u takvoj atmosferi biti niti onaj koji takvu odluku treba donijeti ili provesti u djelo. Bez obzira jeste li osoba koja treba otpustiti višak ili vam i samom prijeti da budete proglašeni viškom, bilo bi dobro pripremiti se. Temeljni cilj je da čitav proces i jedna i druga strana shvate kao promjenu, a promjenom valja upravljati.
Zapadne li vas neugodna dužnost otpuštanja radnika, pripremite se na sljedeći način:
- Proučite razloge otkaza i razmislite jesu li opravdani jer inače nećete moći bez osjećaja grizodušja izvršiti zadatak. Pomoći će vam ako se izborite za rješenja koja višku radnika daju priliku za nastavak te kako bi prihvatili situaciju bez otpora, koji je prirodan pri svakoj promjeni.
- Pripremite se za razgovor s ljudima, dobro organizirajte stožer za krizne situacije u koji uključite stručnjake, posavjetujte se s psiholozima i trenerima.
- Budite spremni za stres kojem ćete biti izloženi u tom emotivno zahtjevnom periodu, no isto tako učinite sve kako bi ljudima, koje čeka promjena ili gubitak radnog mjesta, prisutpili humano i uz adekvatnu potporu.
- Kao poslodavac imate obavezu kontinuirano planirati rješavanje viška radne snage i aktiviranje samog radnika u traženju posla, a ne samo riješiti se financijskog opterećenja.
- Inzistirajte na proaktivnom pristupu uprave, kako bi radnike obučili za samostalno traženje posla, osigurali im adekvatnu otpremninu za to vrijeme, odnosno osigurali prekvalifikaciju i nova znanja. Svakoj osobi u procesu pristupite na individualan način.
Ako ste pak višak ili sumnjate da biste mogli biti dio tog procesa, razmislite o sljedećim koracima i pripremite se za nastavak života kako biste prihvatili situaciju bez ljutnje i otpora:
- Odustanite od samosažaljevanja i poduzmite sve kako biste krizu iskoristili za svoj rast.
- Razmislite: što vam je potrebno da nastavite svoj profesionalni život? Ako ste u godinama kada nemate velikih mogućnosti za nastavak karijere, što vam je potrebno da nastavite živjeti bez straha za budućnost? Koji su vam prihodi potrebni? Koji bi mogli biti izvori tih prihoda? Koje vještine posjedujete, a koje trebate razviti? Tako pripremljeni tražite stručnu potporu od tvrtke radi traženja adekvatnog rješenja.
- Surađujte, bez ljutnje.
Najbitnije za obje strane je suradnjom izbjeći da radnik nakon otkaza bude prepušten sam sebi, te da poslodavac prihvati svoju moralnu i materijalnu suodgovornost za zbrinjavanje i traženje novog posla. Tako će i oni koji ostanu biti motivirani za rad, rast i napredak tvrtke.
www.pametnakuna.hrFoto: thesituationist.files.wordpress.com