Posao iz naslonjača ili teleworking san je mnogih upravo zbog slobode zaposlenika. Sama pomisao na posao koji ne uključuje rano buđenje, gužvu u prometu i stalni nadzor nadređenog mami osmjehe, no dodamo li svemu tome ugodno kućno okruženje i fleksibilno radno vrijeme mnogi će posumnjati i u vjerodostojnost ponude.
Premda koncept teleworkinga djeluje već nekoliko godina šira javnost nije sasvim upoznata s mogućnostima koje takva karijera pruža. Prije svega je bitno naglasiti uštedu vremena koje se svakodnevno troši na odlaske i dolaske na posao (osobito ako je riječ o većem gradu) kao i komocija osobnog doma. Pauze radite kada vi to želite i koliko želite, nema dress code-a niti straha od konstantnog nadzora šefa.
Stručnjaci navode kako upravo potonje izvlači maksimalnu produktivnost iz zaposlenika jer se fokusiraju isključivo na poslovni zadatak dok ih u uredu od izvršenja zadatka ometaju primjerice uredski tračevi i svađe. No, dakako, nije ni u teleworkingu sve idilično, glavni distraktor je internet, a glavni neprijatelj - moć samokontrole i discipline.
Obujte cipele - i ostanite doma!Iako u definiciju teleworkinga spada svaki rad izvan ureda, pa tako i poslovno putovanje, posljednjih godina se koristi isključivo kao sinonim za rad iz naslonjača. A koliko je takav rad zbilja zaživio u praksi govori i podatak da postoje brojne web stranice sa savjetima za teleworker-e gdje među ostalim savjetuju da nose cipele kod kuće jer tada vaše tijelo zna da ste na poslu, onog trenutka kada ih skinete obuzme vas osjećaj olakšanja i vaša produktivnost opada.
Stručnjaci za teleworking također savjetuju odvajanje privatnih od poslovnih kontakata (što se osobito odnosi na e-mail, skype, msn i sl.) kao i striktno određivanje radnog vremena jer, objašnjavaju, tako povećavate svoju produktivnost i intenzivno radite na samokontroli.
Kako to rade HrvatiNajbolji hrvatski primjer za teleworking je zasigurno Polar koja se od svog osnutka 1995 bavi isključivo razvojem softverskih proizvoda, a od 2004 primjenjuju teleworking za kojeg kažu da im daje fleksibilnost u zapošljavanju vrhunskih pojedinaca iz cijele regije. Polar Help Desk je prvi hrvatski uredski softver plasiran je na tržište prije 5 godina i implementiran u preko 1000 kompanija u svijetu. Usprkos činjenici što je razvijan primarno za strano tržište koriste ga i domaće tvrtke poput Magme i Hrvatskih šuma.
Osnivač Polara, Stanislav Prusac, svoje honorarne suradnike traži preko interneta, tako ste neko vrijeme čak i na facebook-u mogli vidjeti njegove oglase. Većinu honorarnih suradnika čine studenti koji se putem interneta prijavljuju na mikroprojekte s određenom kunskom vrijednosti. Svatko pritom može sam odrediti kako i kada će obaviti posao u zadanom roku.
Komunikacija među zaposlenicima odvija se putem Skype-a; preko konferencijskih poziva i grupnih chatova gdje se u određeno vrijeme održavaju daily briefinge sa svrhom podjele rada među timovima. Projekti se izrađuju te nakon toga preuzimaju preko Wiki sustava, a svi bivši i sadašnji honorarni suradnici kažu kako im je to bilo zanimljivo i isplativo iskustvo naglašavajući pritom brojne, već navedene, prednosti teleworkinga.
www.profitiraj.hr