Koliko god bili nezainteresirani za život drugih ljudi, svatko se od nas barem jednom našao u poziciji da priča o nekome, ili sudjeluje u prepričavanju zanimljivosti iz tuđeg života, razmjenjuje mišljenja o nečijim postupcima, odnosima ili karakteru. Nekima je ogovaranje prava strast, pa ne samo da se rado uključuju u razgovor o onome tko nije prisutan, već takve teme rado sami i pokreću.
Ogovaranje, kažu sociolozi, prirođeno je ljudima, jer omogućava međusobno povezivanje onih koji inače ne bi bili u mogućnosti ostvariti neki odnos. No, kada niste prisutni, a o vama se priča, velika je mogućnost da se stvari prenapušu, krivo shvate, a onda i prenesu na netočan, a ponekad i štetan način po vas ili onu osobu koje je meta ogovaranja. Dodatno je tu, naoko bezazlenu razbibrigu populariziralo pojavljivanje tabloida, a zabadanje nosa u privatnu sferu slavnih dodatno jača ovaj način povezivanja među ljudima.
Otrovno upravljanjeNajopasniji su, dakako, oni koji ne prezaju niti od izmišljanja događaja u životu drugih, ne bi li imali što o kome za reći i tako i sami sebi priskrbili oznaku insidera ili osobe koja je upućena i zna ono nešto što ne znaju drugi. Nerijetko se tako kompliciraju odnosi, ali stvar može biti i ozbiljnija, ako se ogovaranje događa u poslovnom okružju.
Ogovaranje na radnom mjestu jedan je od otrovnih načina na koji neki ljudi upravljaju drugim ljudima. Čak i kada je riječ o onom najbezazlenijem - tko je s kim ili kako se oblači - cilj mu je, najčešće, omalovažiti ili uznemiriti nekoga, ili mu oduzeti poziciju koju ima ili bi mogao imati u uredskoj hijerarhiji. U ozbiljnijem slučaju ogovaranje je jedan od načina manipuliranja ljudima, događajima, pa i vrijednošću kompanije i može i te kako unazaditi odnose, ali i smanjiti efikasnost zaposlenika i tvrtke.
Opasno po tvrtkuOsobito je važno da odgovorni za rezultate kompanije vode računa o pojavi tog oblika komuniciranja među djelatnicima u kriznim situacijama. Tada se ogovaranjem posredno ili neposredno može poslužiti i konkurencija kako bi destabilizirala ili uništila tvrtku.
A kako ju zaustaviti? Prije svega jasnim i pravovremenim komuniciranjem. Davanjem potpunih, provjerenih i relevantnih informacija, osobito u vrijeme krize, kada svaki poremećaj može biti koban.
Štetu koju ogovaranje može nanijeti tvrtki spriječit ćemo vodimo li računa o protoku informacija. Bez obzira na veličinu kompanije, no osobito kada je riječ o maloj tvrtki, iznimno je važno nikada ne sudjelovati i/ili ne poticati ogovaranje jer će vam se, sasvim sigurno, kad-tad - obiti o glavu.
www.pametnakuna.hr