Često mislimo kako je pušenje još jedna metoda u nizu kojima se borimo protiv stresa na radnom mjestu.
Međutim, stvari su sasvim drugačije: rokovi koji nas svakodnevno stišću na poslu i poslovni stres zapravo smanjuju ovisnost o nikotinu.
Iznenađujući rezultati su objavljeni u časopisu Tobacco Induced Diseases i toliko su neočekivani da su bili kontradiktorni izvornoj tezi samih istraživača.
Njemački tim Sveučilišta u Koelnu analizirao je povezanost između profesionalnih faktora stresa i ovisnosti o nikotinu.U studiju su uključili 197 pušača i koristili međunarodno priznati test procjene stupnja ovisnosti o cigaretama – Fagerstroemov test, koji je ponudio uvid u ponašanje pušača.
Zaposlenici koji su osjećali teret stresa na radnom mjestu su u manjoj mjeri pušili nego što bi inače uživali u cigaretama, te tako imaju manju ovisnost o nikotinu. Autori istraživanja nagađaju kako se neočekivani rezultati mogu objasniti dugim radnim danom i strogim pravilima rukovoditelja tvrtki kada su u pitanju pauze za pušenje.
"Puno poslovnih zadataka može natjerati zaposlenike na pušenje samo u njihovo slobodno vrijeme", tvrdi Anna Schmidt, voditeljica njemačke studije.
Istraživači su također ustanovili kako religioznost, brak i više obrazovanje značajno utječu na prevenciju ovisnosti o cigaretama.
www.ordinacija.hrFoto: quitsmokingcounter.com