26.1.2009.   

Novac iz dioničarstva bježi u stambenu štednju


Prošla je godina za stambene štedionice prošla bez negativnih posljedica globalne krize koju su već osjetili ostali sudionici na financijskom tržištu. Stambene štedionice imaju izrazito povoljne financijske pokazatelje. Pozitivne učinke zbog nestabilnosti na financijskom tržištu pokazuju podaci iz svih pet stambenih štedionica: HPB stambena štedionica, PBZ stambena štedionica, Prva stambena štedionica, Raiffeisen stambena štedionica i Wüstenrot stambena štedionica. Usto su i očekivanja u ovoj godini izrazito optimistična.
Tako su, na primjer, u HPB stambenoj štedionici novosklopljeni ugovori stambene štednje u 2008. godini čak 90 posto veći nego godinu ranije, depoziti su u istom razdoblju uvećani čak 200 posto a krediti 300 posto. Kako smo doznali od koordinatorice prodaje HPB stambene štedionice Jasne Ilić kod njih nije bilo izmjena uvjeta kreditiranja, kamatne stope, smanjenja roka vraćanja kredita. Uvedeno je jedino smanjenje minimalnog roka štednje za tzv. međufinanciranje stambenog kredita od 6 mjeseci.
"U vrijeme nesigurnosti i nestabilnosti na financijskim tržištima se kao logičan izbor za sigurno ulaganje nameće stambena štednja. Globalna je financijska kriza na stambenu štednju utjecala pozitivno, na način da su mnogi građani povukli svoje financijske uloge iz tzv. rizičnijih ulaganja, poput dionica ili investicijskih fondova te su sredstva plasirali u depozite i stambenu štednju", naglasila je Ilić dodajući da se sada kroz štednju osim sigurnog prinosa traži i maksimalna sigurnost štednih uloga, što pružaju stambene štedionice.

Rast kredita

"S obzirom na nepromjenjivost kamatne stope po stambenim kreditima u stambenim štedionicama u odnosu na poslovne banke koje nude stambene kredite uz promjenjivu kamatnu stopu, očekujemo da će se sve više štediša odlučivati na realizaciju stambenih kredita u stambenim štedionicama", veli koordinatorica prodaje HPB stambene štedionice koja u idućem razdoblju očekuje daljnji porast broja ugovora o stambenoj štednji kao i stambenih kredita, i to upravo zbog niza prednosti štednje u stambenim štedionicama koje nude kombinaciju sigurnog prinosa, sigurnost štednih uloga, državna poticajna sredstva te fiksnu kamatnu stopu na stambene kredite. Ilić je najavila da će stambene štedionice uskoro službeno zatražiti zakonske izmjene s ciljem mogućnosti izgradnje stambenih objekata za korisnike proizvoda stambene štednje.

"Globalna financijska kriza nije imala utjecaj na depozite stambene štednje obzirom da je stambena štednja sasvim drugačiji oblik ulaganja od ulaganja u dionice i fondove", potvrdio nam je i Dražen Klarić iz PBZ stambene štedionice dodajući da se u posljednje vrijeme primjećuje sve veći interes građana za stambenu štednju. Napomenuo je da je stambena štednja danas najisplativiji nerizični oblik ulaganja koji donosi efektivnu kamatnu stopu (EKS) višu od sedam posto godišnje. Sigurnost stambene štednje proizilazi i iz državnog jamstva štednje do iznosa od 400.000 kn. Privlačnost stambene štednje pojačana je i stimulativnim državnim poticajima te mogućnošću dobivanja stambenog kredita uz fiksnu kamatu, a ne promjenljivu kao kod stambenih kredita u bankama.

"Obzirom na to da smo na početku nove poslovne godine tek će se vidjeti kako će se kretati kamatne stope na stambene kredite u poslovnim bankama jer zbog velike konkurencije nije realno očekivati da će kamatne stope značajno rasti", smatra Klarić te dodaje da se nada da će tečaj kune i dalje ostati stabilan kako i on ne bi negativno utjecao na visinu kreditnih rata. "Imajući u vidu visinu depozita svih stambenih štedionica nije realno očekivati da one mogu u velikoj mjeri pokriti nedostatak sredstava za kreditiranje stanogradnje ukoliko bi banke zaista značajno ograničile plasmane", ustvrdio je Klarić naglašavajući kako će fiksne kamatne stope stambenih štedionica pozitivno utjecati na interes građana za njihovo korištenje.

2008. dobra godina

Glasnogovornik PBZ stambene štedionice rekao je da je PBZ stambena štedionica prošle godine ostvarila sve svoje planirane ciljeve. Sklopljeno je 26.500 ugovora o stambenoj štednji, prikupljeno gotovo milijardu i pol kuna depozita i ostvarena je planirana dobit. Prošla je godina bila dobra i za ostale stambene štedionice u Hrvatskoj. "2008. je do sada bila najbolja godina u poslovanju Wüstenrot stambene štedionice. Sklopljeno je 28.500 novih ugovora o stambenoj štednji ugovorne svote veće od 1,5 milijardi kuna.

Isplaćeno je više od 300 milijuna kuna kredita", rekao je voditelj marketinga Wüstenrot stambene štedionice Ivan Kunac dodavši da tijekom prošle godine nisu značajnije mijenjali svoje proizvode osim što su u nekim tarifama skraćeni rokovi vraćanja kredita. Dodao je i da nije bilo značajnijih promjena kamata u postojećim tarifama, osim što su uvedeni neki novi proizvodi namijenjeni prije svega postojećim klijentima.

Objašnjavajući nove okolnosti poslovanja stambenih štedionica, Kunac je rekao da u zemljama koje imaju puno dužu tradiciju stambene štednje od Hrvatske stanovništvo u kriznim situacijama reagira na predvidiv način: okreću se upravo stambenoj štednji i njoj sličnim konzervativnim odnosno sigurnim oblicima štednje. "Kako će reagirati hrvatski građani, teško je predvidjeti jer se prvi put suočavaju s ovakvom situacijom. Ipak, u zadnjim mjesecima 2008. godine primijetili smo povećan interes za stambenu štednju i lako je moguće da će se i naši građani ponašati slično kao Nijemci i Austrijanci", misli voditelj marketinga Wüstrenrot stambene štedionice. Kunac upozorava da zbog utjecaja globalne krize ipak više neće moći odobravati kredite prema tzv. međufinanciranju.

Vrlo traženi krediti

"Zbog atraktivnih uvjeta i dosad je potražnja za našim kreditima bila velika. Međutim, radilo se u najvećoj mjeri o kreditima za međufinanciranje koji se mogu odobravati i bez prethodnog roka štednje. S obzirom na očekivani nesklad potražnje i ponude kredita, mi ćemo ubuduće moći jamčiti isplatu kredita samo onim štedišama koji su stekli pravo na redovni kredit stambene štednje", pojasnio je naglasivši da je izvor refinanciranja stambenih kredita isključivo depozitna baza vlastitih štediša. "Drugim riječima, oni koji će htjeti povoljan stambeni kredit ubuduće će morati o tome razmišljati ranije, sklopiti ugovore o stambenoj štednji i pravo na kredit ostvariti nakon nekoliko godina štednje", pojasnio je. Oni koji će htjeti kredit realizirati odmah morat će prihvatiti nepovoljnije uvjete od onih koji se nude Wüstenrotovim štedišama.
 
 
 

www.pazin.info